Subiektywny Przewodnik Kulturalny
SIERPIEŃ


Skrzydlaty Nałęczów
Pod nazwą Skrzydlaty Nałęczów kryje się kilka różnych imprez. Od 11 do 15 sierpnia w lubelskim uzdrowisku obędą się: Pre-Balonowe Mistrzostwa Świata Kobiet, 33. Balonowe Mistrzostwa Polski, 10. Balonowe Mistrzostwa Polski Kobiet, 12. Międzynarodowe Zawody Balonowe o Puchar SPA Nałeczów i ML Skrzydlata Polska. Po zakończeniu poszczególnych konkursów na uczestników czeka fiesta, czyli okazja do wyśmienitej zabawy i świętowania. Impreza to nie tylko gratka dla zawodników, lecz także spektakularne widowisko dla wszystkich tych, którzy będą je oglądać z powierzchni ziemi. Kolorowe balony unoszące się w powietrzu to niesamowite wrażenia wizualne. Podziwiając majestatycznie kule wypełnione gorącym powietrzem, na myśl przychodzą obrazy z Kapadocji. Być może balonowy festiwal na terenie Turcji to pomysł na kolejny wypad? Póki co kierunek: Nałęczów!
Skrzydlaty Nałęczów
11-15.08.2017, Nałęczów
Jazzfestival Saalfelden
Wydarzenie, którego pierwsza edycja odbyła się na ranczu ponad trzy dekady temu, dziś jest uznawane za jedno z najbardziej prestiżowych w kategorii festiwali muzyki jazzowej. A Saalfelden na przestrzeni lat zyskało zaszczytne miano mekki jazzu. Niewielkie miasteczko, z 17 000 mieszkańców, każdego roku pod koniec sierpnia zamienia się w centrum inspiracji oraz miejsce spotkania przedstawicieli środowiska muzycznego. To eksperymentalne granie na najwyższym poziomie w otoczeniu majestatycznych gór. Dźwięki odbierane w zapierającej dech w piersiach scenerii to przeżycie jedyne w swoim rodzaju. Wyjazd na 38. edycję festiwalu warto połączyć z dłuższym odpoczynkiem. Austriackie miasteczko, położone w powiecie Zell am See, jak sama nazwa wskazuje, znajduje się nad jeziorem, dokoła którego zostały wytyczone widokowe trasy spacerowe, a osoby z lepszą kondycją powinny się wspiąć na jeden z alpejskich szczytów.
Jazzfestival Saalfelden
24-27.08.2017, Saalfelden

Sopot Match Race
Jak zapewniają organizatorzy: Sopot Match Race to najbardziej elitarne zawody na mapie polskiego żeglarstwa. Wielkie widowisko i emocjonująca rywalizacja. Wyścigi jeden na jeden, prędkość, wiatr i woda. Niezapomniane przyjęcia i wyjątkowi goście. Sopockie molo, ogromna widownia i prestiżowi partnerzy. Obecność na Sopot Match Race to gwarancja niepowtarzalnych przeżyć i wspaniała przygoda. Czy pozostaje jeszcze coś do dodania? Monogram Magazine obejmuje oficjalny patronat nad wydarzeniem. Do zobaczenia w Sopocie!
Sopot Match Race
2-5.08.2017, Sopot
MotoClassic Wrocław
Wszyscy fani motoryzacji w drugiej połowie sierpnia wybierają się w trasę do serca Dolnego Śląska. W stolicy regionu – Wrocławiu – jest bowiem organizowana kolejna edycja imprezy MotoClassis. W tym roku do zobaczenia będą pojazdy z lat 1960-1980. Dzięki nawiązaniu współpracy z Muzeum Galowice po raz pierwszy w Polsce wraz z klasycznymi samochodami będzie można oglądać 150-letnie, odrestaurowane z prawdziwym pietyzmem: karety i powozy. Gościem specjalnym tegorocznej edycji MotoClassic Wrocław będzie Paul Bracq – projektant legendarnego Mercedesa W113 Pagoda. Z tej okazji odbędzie się także Międzynarodowy Zlot W113 Pagoda SL Klub Polska. Mercedesy W113 Pagoda, które na tę okoliczność zjadą się z całego świata, będą prezentowane na terenie Zamku Topacz. MotoClassic Wrocław to wydarzenie, na którym z pewnością nie powinno zabraknąć wiernych czytelników działu Klub Monogram Magazine.
MotoClassic Wrocław
19-20.08.2017, Wrocław
Literacki Sopot
Przed nami 6. edycja festiwalu Literacki Sopot. Choć wydarzenie jest organizowane na północy, atmosfera będzie raczej… południowa. Wszystko za sprawą tematu przewodniego, którym w tym roku jest literatura hiszpańskojęzyczna. Nadmorski kurort na cztery dni zamieni się w nietypową bibliotekę. Miasto będzie żyło rytmem literackich spotkań, warsztatów i dyskusji. Nie zabraknie atrakcji dla osób w każdym wieku. Na festiwal można się zatem wybrać całą rodziną. Wspólne czytanie, targi książki, warsztaty oraz projekcje filmów to dopiero początek… Listę gości oraz szczegółowy program warto sprawdzić na oficjalnej stronie organizatora. Nie zabraknie znanych nazwisk! Miłośnicy słowa pisanego pewno już dawno zaznaczyli w kalendarzu kilka sierpniowych dni na czerwono. Tym, którym umknęło, przypominamy!
Literacki Sopot
17-20.08.2017, Sopot

17. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty
To festiwal wizjonerów kina, artystów bezkompromisowych, którzy mają odwagę iść obraną przez siebie drogą wbrew panującym modom i opowiadać o rzeczach najważniejszych swoim niepowtarzalnym językiem. W tym momencie nikt nie ma już zapewne najmniejszych wątpliwości, o jakiej imprezie mowa. Przed nami 17. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty. Głównym nurtem tegorocznego przeglądu jest kino protestu. A spora część programu została poświęcona kinu izraelskiemu. W programie m.in. spotkania z reżyseriami, retrospektywy: zmarłego w zeszłym roku mistrza francuskiej nowej fali Jacques’a Rivette’a oraz intrygującego niemieckiego operatora i reżysera, wieloletniego współpracownika Béli Tarra – Freda Kelemena oraz szereg wydarzeń towarzyszących w ramach Klubu Festiwalowego. Warto już dziś pomyśleć o zakupie biletów na wybrane seanse, gdyż niektóre cieszą się wyjątkowym zainteresowaniem.
T-Mobile Nowe Horyzonty
3-13.08.2017, Wrocław
Kolekcja Boros – oprowadzanie
Prywatna kolekcja Boros, znajdująca się w Berlinie przy Reihardstarsse, stanowi zbiór ciekawych dzieł z różnych obszarów sztuki: mediów, rzeźby, instalacji, malarstwa, rysunku, filmu i fotografii. Aktualnie można zobaczyć prace takich artystów, jak: Ai Weiwei, Awst & Walther, Dirk Bell, Cosima von Bonin, Marieta Chirulescu, Thea Djordjadze, Olafur Eliasson, Alicja Kwade, Klara Lidén, Florian Meisenberg, Roman Ondák, Stephen G. Rhodes, Thomas Ruff, Michael Sailstorfer, Tomás Saraceno, Scheibitz, Wolfgang Tillmans, Rirkrit Tiravanija, Danh Vo, Cerith Wyn Evans and Thomas Zipp. Kolekcję można obejrzeć jedynie w towarzystwie przewodnika. Wizytę warto wcześniej zarezerwować za pośrednictwem formularza online. Odwiedziny w Bunker to doświadczenie, które trudno porównywać z wizytą w zwykłym muzeum.
Kolekcja Boros – oprowadzanie
W każdy piątek, sobotę i niedzielę miesiąca, Berlin
11. Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi
Interdyscyplinarne wydarzenie kulturalne, które ma na celu połączenie twórców z odbiorcami w obszarach filmu, literatury, muzyki oraz sztuk wizualnych. W Kazimierzu Dolnym co roku są pokazywane wartościowe obrazy (zarówno polskie, jak i zagraniczne), światowe premiery teatralne, organizowane są także liczne wystawy oraz koncerty. W tym roku muzyki będzie można posłuchać na zamku i rynku, a także na koncertach plenerowych i klubowych. Repertuar będzie sprzyjał zarówno refleksji, jak i dobrej zabawie. Dla wszystkich fanów krótkich form filmowych niespodzianka! Dwa Brzegi powracają do wieloletniej tradycji: podczas festiwalu odbędzie się Międzynarodowy Konkurs Filmów Krótkometrażowych, do którego zakwalifikowało się 37 najnowszych produkcji z całego świata. W konkursie zostanie zaprezentowanych 27 dzieł polskich twórców, w tym m.in. nagradzane w Cannes „Najpiękniejsze fajerwerki ever” Aleksandry Terpińskiej oraz walczący o Złotą Palmę „Koniec widzenia” Grzegorza Mołdy.
11. Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi
29.07 – 6.08, Kazimierz Dolny
Fine Dinning Week
Marzy Ci się przyjemny wieczór w restauracji, ale masz wrażenie, że menu swoich ulubionych miejsc znasz już na pamięć? Chciałbyś spróbować czegoś naprawdę wyjątkowego? Mamy dla Ciebie propozycję nie do odrzucenia! Fine Dinning Week to niepowtarzalna okazja do spróbowania nietypowych dań skomponowanych i przyrządzonych przez kucharzy najlepszych warszawskich restauracji – wielokrotnie wyróżnianych m.in. przez przewodnik Gault&Mileau i Michelin. W menu znajdzie się pięć dań. Wielozmysłowe doświadczenie to pomysł na kolację we dwoje, spotkanie rodzinne czy niezobowiązujący wypad ze znajomymi.
Fine Dinning Week
25.08 – 3.09, Warszawa
Manolo Blahnik: The Art of Shoes
Czy są tutaj jacyś miłośnicy oryginalnych butów? Propozycja dla wszystkich tych, którzy aktualnie mają problem ze zmieszczeniem w szafie kolejnej pary. Być może zamiast zakupów tym razem wybierzecie się na wystawę? Kierunek: Praga i Muzeum Kampa. W środku kolekcja arcydzieł autorstwa Manolo Blahnika, którego buty zyskały popularność m.in. za sprawą filmu „Seks w wielkim mieście”. Blahnik uważał, że to właśnie buty są najważniejszą częścią stroju kobiety i pomagają jej się zmieniać. Niepowtarzalne, niejednokrotnie zaskakujące projekty do zobaczenia w stolicy Czech od 11 sierpnia.
Manolo Blanik: The Art of Shoes
11.08 – 12.11.2017