Polska ilustracją stoi

Przyglądając się osiągnięciom polskich ilustratorów na przestrzeni ostatnich lat, przesadnym nie będzie stwierdzenie, że ilustracja stała się już naszym dobrem narodowym. Wertując obszerną publikację wydawnictwa TASCHEN, opatrzoną tytułem Illustration now, bez trudu można odnaleźć polskie nazwiska. Opracowany przez artystyczne wydawnictwo album stanowi kompendium najlepszych ilustratorów z całego świata. Polscy twórcy są dziś znani i rozpoznawani nie tylko w kraju, lecz także poza jego granicami.
Polska ilustracja cieszyła się wyjątkową popularnością już na przełomie lat 50. i 60., kiedy wraz z Polską Szkołą Plakatu była stawiana za wzór entuzjastom sztuki na Zachodzie. Nazwiska, o których wówczas było głośno, to m.in. Olga Siemaszka, Zbigniew Rychlicki czy Janusz Stanny. Ponowne dostrzeżenie prac Polaków na festiwalu Illustrative w Berlinie kilka lat temu potwierdziło, że spod naszych rąk wychodzą wyjątkowe kreski. Grafiki i ilustracje królują dziś w prasie, książkach, na plakatach i w reklamach. Zważywszy na zmiany, jakie zachodzą w sposobie oraz w rodzajach konsumowanych i pożądanych treści, należy przypuszczać, że zainteresowanie przekazem obrazowym będzie nieustannie rosło. Współcześni artyści jednocześnie czerpią z tradycji, podpatrując dokonania mistrzów i poszukują swojego własnego, odrębnego stylu. Pracują dziś głównie przy użyciu nowoczesnych technologii i sprzętu komputerowego. Choć ołówki i kredki są używane znacznie rzadziej, nie oznacza to, że zostały już całkowicie pominięte. Artyści przyznają, że lubią po nie sięgać.
Docenić i zebrać w jednej polskiej publikacji najważniejszych polskich ilustratorów postanowiła także grupa entuzjastów i ekspertów w tej dziedzinie. Album The Best Polish Illustrators powstał w ramach projektu non-profit organizowanego przez wydawnictwo i fundację SLOW. Najpiękniejsze i najbardziej interesujące prace z katalogu zawisły także w europejskich galeriach. Wystawa o tym samym tytule co publikacja została zainaugurowana w stolicy Austrii. Podczas wernisażu po raz pierwszy została zaprezentowana także wydrukowana wersja albumu. Po Wiedniu ekspozycja była kontynuowana w Budapeszcie, a album po sukcesie pierwszego wydania doczekał się kontynuacji.
Prace z z katalogu zawisły również w europejskich galeriach. Wystawa o tym samym tytule została zainaugurowana w stolicy Austrii. Podczas wernisażu po raz pierwszy został zaprezentowany album. Po Wiedniu ekspozycję kontynuowano w Budapeszcie.
Pora na nazwiska. W gronie wyjątkowych polskich ilustratorów znajdują się z pewnością Bożka Rydlewska, Katarzyna Bogucka, Paweł Jońca, Agata Nowicka, Joanna Rusinek, Paweł Pawlak i Patryk Hardziej. Ten ostatni mieszka i pracuje w Trójmieście, lecz zawodowo działa międzynarodowo. Hardziej tak opisuje swój styl: Lubię łączyć w różnych proporcjach techniczne aspekty projektowania graficznego oraz ilustrację. Jestem miłośnikiem starych znaków graficznych i ich historii oraz autorem projektów „Oldschool Logo” i „Polskie Znaki Graficzne”.
Ważna wiadomość dotarła ostatnio także zza oceanu. Podczas przeglądu organizowanego przez nowojorski The Magazine of Contemporary Illustrations 3×3 złotem została nagrodzona polska ilustratorka Katarzyna Bogdańska, absolwentka warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Dostrzeżono jej pracę Runo, przygotowana pod koniec wiosny 2016 roku dla marki Hopsa. W konkursie wyróżnienie otrzymali także inni polscy artyści: Bartosz Kosowski, Natalia Wikoszewska i Joanna Pietrzyk.
Bartosz Kossowski pochodzi z Łodzi. W swojej twórczości skupia się głównie na portretach, ilustracjach edytorialowych oraz plakatach. Do tej pory współpracował już m.in. z tak znanymi tytułami, jak: „The New Yorker”, „The New Republic” czy „The Hollywood Reporter”. Jego ilustracje były wielokrotnie nagradzane w międzynarodowych konkursach.
Głównie ilustratorka. Wystawia się to tu, to tam. Wyróżnia się nie sama. Preferuje w świętym spokoju robić swoje – tak pisze o sobie Katarzyna Bogucka, która specjalizuje się m.in. w plakatach i ilustracjach dla dzieci. To właśnie najmłodsi stanowią grupę ważnych odbiorców ilustracji. W tej dziedzinie na polskim rynku prym wiedzie m.in. wydawnictwo Dwie Siostry.
Polskie grono ilustratorów nieustannie rośnie i powiększa się o coraz to młodszych twórców, których rozwój warto bacznie obserwować.
fot. Katarzyna Bogucka