Expo 2017

Wystawy światowe to cykliczne wydarzenia prezentujące dorobek kulturalny, naukowy i techniczny krajów i narodów świata. Organizowane od 1751 roku co roku wzbudzają niebagatelne zainteresowanie, niejednokrotnie zaskakując bogactwem poruszanych tematów. Wizyta na Expo to doskonała okazja do przyjrzenia się bliżej problemom współczesnego świata, kwestiom zapalnym i spornym, a także osiągnięciom, które mogą stanowić powód do dumy.
Pierwsza w historii światowa wystawa odbyła się w Londynie, kolejne w latach 1798 i 1802 w Paryżu. Jednakże za oficjalną pierwszą wystawę światową jest uznawana dopiero Wielka Wystawa, która miała miejsce w 1851 roku. Kolejne edycje stanowiły pole do popisu dla reszty krajów, które zaczęły współzawodniczyć i prześcigać się w coraz bardziej zaawansowanych rozwiązaniach oraz osiągnięciach naukowo-technicznych. Nie wszyscy zapewne wiedzą, że kultowa wieża Eiffla została wzniesiona specjalnie na potrzeby paryskiej ekspozycji w 1889 roku. Miała ona stanowić efekt rozwoju w branży konstruktorskiej i architektonicznej. Skutkiem zdrowej rywalizacji jest rosnący z roku na rok rozmach imprez.

Tegoroczna edycja odbywa się w stolicy Kazahstanu – Astanie. Uroczyste otwarcie zostało zaplanowane na 10 czerwca, wystawa potrwa przez trzy miesiące. Tematem przewodnim imponującej rozmiarem oraz bogactwem poruszanych wątków ekspozycji jest „Energia przyszłości”. Jednymi z głównych zagadnień, jakie zostaną poddane dyskusji, będą sposoby redukcji emisji dwutlenku węgla oraz zwiększenie wydajności i powszechności energii na świecie. Tematy wydają się być niezwykle aktualne, zważywszy na ostatnie wydarzenia dotyczące paryskiej umowy klimatycznej.
Identyfikacja wizualna Expo 2017 nawiązuje do trzech źródeł energii odnawialnej: wody, natury oraz słońca. Kolorystyka została utrzymana w odcieniach niebieskich, zielonych i pomarańczowych. Nie mogło się także obyć bez maskotek: Saule, Kuat i Moldir nawiązują do motywu przewodniego tegorocznej wystawy, a także kazachskiej kultury ludowej.
W trakcie wystawy nie zabraknie także wydarzeń kulturalnych. Odwiedzający będą mieli okazję uczestniczyć w blisko trzech tysiącach koncertów i pokazów. Wśród nich znajdą się m.in. muzyczne widowiska z udziałem artystów z całego świata, potwierdzony został także występ kanadyjskiej grupy Cirque du Soleil, która z niezwykłym rozmachem łączy sztukę cyrkową oraz uliczną. Expo 2017 to także doskonała okazja do bliższego poznania kultury oraz kazachskiej muzyki ludowej, którą większość z nas z pewnością usłyszy po raz pierwszy w życiu.

Na Expo swoim pawilonem może się poszczycić także Polska. Jednym z najważniejszych celów polskiej prezentacji w Astanie jest promowanie kandydatury Łodzi na gospodarza EXPO w 2022 roku. Być może za kilka lat w naszym kraju zostanie zorganizowane to wielowymiarowe przedsięwzięcie. Do stolicy Kazachstanu udała się prezydent miasta Hanna Zdanowska oraz wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Paweł Lewandowski.
Przewidywana liczba odwiedzających oscyluje w granicach 5 milionów osób. Swój udział zapowiedziało blisko 120 państw i prawie 20 organizacji międzynarodowych. W związku z prognozowaną imponującą frekwencją(jedną z najwyższych w całej historii wystaw światowych) na wystawę przeznaczono powierzchnię 25 hektarów.
Przed oficjalnym otwarciem została sporządzona wizualizacja imprezy:
Więcej informacji dostępnych na oficjalnej stronie wydarzenia.
Expo 2017 potrwa do 10 września 2017 roku.