Najciekawsze projekty polskich muzeów

POLIN
Zaprojektowany przez architekta Rainera Mahlamäki gmach POLIN to wielokrotnie nagradzany pomysł. Osią konstrukcji, a jednocześnie głównym założeniem projektowym są ściany krzywoliniowe, stosowane w architekturze niezwykle rzadko, a przez to interesujące. Fiński architekt w swojej koncepcji chciał zobrazować metaforę przejścia Izraelitów przez Morze Czerwone. Stąd siedziba POLIN z zewnątrz wygląda jak prosta, ascetyczna niemal bryła, pokryta miedzią i szkłem, która zaskakuje wnętrzem. W środku znajduje się falująca, dynamiczna szczelina rozcinająca budynek na całej długości. Warto pamiętać, że w powstawaniu projektu uczestniczyła również pracownia słynnej Ewy Kuryłowicz. W 2016 roku Muzeum POLIN zostało wyróżnione prestiżową nagrodą European Museum of the Year Award 2016.
Europejskie Centrum Solidarności
Europejskie Centrum Solidarności to imponujący gmach zakotwiczony na terenie Stoczni Gdańskiej. Formą przypomina kadłub statku, a efekt potęguje zastosowanie na wielką skalę rdzawej stali Corten. W oczywisty sposób nawiązuje do historii miejsca i dynamicznie odcina się od linii horyzontu, przywodząc na myśl statek na pełnym morzu. Sylwetkę budynku dopełniają wąskie szczeliny okien czy ukryte za ukośnymi żaluzjami przeszklenia pomiędzy stalowymi elementami. Industrialny obiekt zaprojektowało studio FORT z Gdańska.
Cricoteka
Krakowska Cricoteka to hołd dla twórczości Tadeusza Kantora. Architekci, projektując budynek, czerpali inspiracje z jego dorobku, dlatego bryła jest zdeformowana, stojąca pozornie wbrew prawom grawitacji, pokryta rdzą i strukturalnie paradoksalna. Budynek, o formie inspirowanej charakterystycznym rysunkiem Kantora przedstawiającym człowieka niosącego na plecach stół, to architektoniczne przetworzenie Kantorowskiej idei ambalażu – opakowywania przedmiotów, by w ten sposób zwrócić uwagę na ich istotę i prowokować do odkrywania ukrytej tajemnicy. Nie dziwi fakt, że w niektórych odbiorcach wywołuje uczucie niepokoju. Warto jednak docenić jej konstrukcyjną śmiałość i rzeźbiarską formę w najlepszym, autotelicznym znaczeniu. Cricoteka mieści się w dzielnicy Podgórze, integrując się z historyczną elektrownią, a jednocześnie nad nią górując. Bryła została zaprojektowana przez IQ2 KONSORCJUM.
Muzeum II Wojny Światowej
Gdańska realizacja Muzeum II Wojny Światowej to konceptualny projekt pochylonej bryły budynku, przywodzący na myśl świat po wstrząsie. Jej otwierająca się w stronę historycznej części Gdańska szklana ściana przez niektórych krytyków architektury jest interpretowana jako pozytywny symbol. Całość zachwyca elegancją ostrych krawędzi i zestawieniami kolorystycznymi. Na pierwszym planie dominuje przeszklona bryła o wysokości 40 metrów, w której piętrze urządzono taras widokowy zapewniający odwiedzającym przekrojowy widok na miasto. Za projekt odpowiedzialne jest Studio Architektoniczne Kwadrat.
Centrum Dialogu Przełomy
Muzeum Dialogu Przełomy w Szczecinie to projekt wyróżniający się na tle światowym. Koncept połączenia architektury z placem miejskim nie tylko wpisuje się w najlepsze urbanistyczne trendy, lecz także sprawia, że aż mamy ochotę zajrzeć do środka. Szara bryła mieści się przy placu Solidarności, a jej większość jest schowana pod ziemią. Przez wybrzuszony dach muzeum można zatem przejść, a zimą zjeżdżać po nim na sankach. Uwagę zwraca „żyjąca” elewacja. Ściany są otwarte za dnia, a szczelnie zamknięte w nocy. Całość zaprojektował Robert Konieczny, znany szerszej publiczności głównie z niecodziennych realizacji domów jednorodzinnych.