Museé Camille Claudel

W niewielkim, położonym pod Paryżem mieście Nogent-sur-Seine otwarto muzeum poświęcone docenionej pośmiertnie rzeźbiarce Camille Claudel.
Imię otrzymała po zmarłym bracie. W okresie lat młodzieńczych – wyjątkowo niepokorna i buntownicza. Jej wybitne uzdolnienia zauważył rzeźbiarz Alfred Boucher i to właśnie on przedstawił ją (starszemu o 24 lata od Claudel) Rodinowi, od którego młoda artystka wiele się na początku nauczyła. Krąży wiele teorii, że następnie sytuacja się odwróciła. Zarówno realistyczna, jak i pełna ekspresji twórczość artystki wpisywała się w nurt Art Nouveau. Muza Aguste’a Rodina (jednego z najwybitniejszych rzeźbiarzy), obdarzona wielkim talentem, przez całe życie pozostawała w cieniu artysty. Zawładnięta twórczą pasją, zaczęła podupadać na zdrowiu. W depresji, spowodowanej również poronieniem, w 1906 roku trafiła do szpitala psychiatrycznego, gdzie spędziła 30 lat swojego życia. Zmarła w zapomnieniu.
Świat przypomniał sobie o niej dopiero w latach 80. – za sprawą książki i powstałego w tym samym czasie filmu. W rolę Claudel wcieliła się francuska aktorka Isabella Adajani.
W muzeum w Nogent-Seind – miejscowości, w której artystka spędziła część swoich lat młodzieńczych, znajduje się aktualnie największy na świecie zbiór prac: ponad 200 eksponatów, rzeźb i przedmiotów związanych z rzeźbiarką. Zaprojektowany przez architektów Adelfo Scaranello, gmach muzeum został ufundowany przez miasto i wchłonął stary budynek domu Claudel. Rzeźba wirującej pary – uznawana za symbol życia artystki – to pierwszy eksponat w muzeum.
Museé Camille Claudel
10 Rue Gustave Flaubert
10400 Nogent-sur-Seine
Fot. Wikimedia