Operowe eksperymenty

Niespełna miesiąc temu znów zrobiło się głośno o wybitnie uzdolnionym angielskim producencie i kompozytorze, jakim jest Marius de Vries. Jego nazwisko zaczęło sie pojawiać w mediach niezwykle często przy okazji wielkiego sukcesu filmu La La Land, do którego artysta skomponował ścieżkę dźwiękową. Kolejnym projektem, w jaki zaangażuje się dyrektor muzyczny obsypanego Oscarami musicalu, będzie współpraca z Angielską Operą Narodową (ENO). Marius de Vries wraz z nowo powstałym zespołem rozpocznie niebawem pracę nad awangardowymi projektami muzycznymi.
De Vries, który do tej pory współpracował z takimi gwiazdami popkultury, jak Madonna, David Bowie, Annie Lenox czy Rufus Wainwright, stanie tym razem przed wyzwaniem połączenia tradycyjnych elementów opery z muzyką popową i elektroniczną. Głównym celem przedsięwzięcia ma być skłonienie osób, które stronią czy wręcz nigdy nie były w operze, do jej odwiedzenia i doświadczenia czegoś zupełnie nowego.
Ideą przyświecającą nowemu dyrektorowi artystycznemu opery zlokalizowanej w dzielnicy Westminster, w budynku Colisieum Theatre, jest przesunięcie sztywnych granic tej jednej z najpiękniejszych form muzycznych. Dźwięki mają zostać podane w bardziej przystępnej, eksperymentalnej konwencji. Zadanie połączenia różnych gatunków muzycznych Daniel Kramer powierzył więc prawdziwemu profesjonaliście. De Vries – zdobywca m.in. pięciu nagród Grammy oraz dwóch wyróżnień BAFTA – od samego początku nie ukrywał podekscytowania nowym wyzwaniem. Efekty już wkrótce będzie można usłyszeć na deskach opery. Czekamy z niecierpliwością!
Pozostając w operowym klimacie, w nadchodzącym numerze Monogram Magazine pojawi się kolejny artykuł autorstwa Grzegorza Gubańskiego, poświęcony tym razem historii Aidy – opery Giuseppe Verdiego.