Najpiękniejsze ogrody w Europie

Królewskie Ogrody Botaniczne w Kew – Londyn
Ogród ufundowany w 1759 roku przez księżniczkę Augustę obecnie urósł do rangi najważniejszego botanicznego ośrodka badawczego, mogącego się pochwalić największym zbiorem niepowtarzalnych okazów. Nic dziwnego, że został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Tym, co zachwyca nas od pierwszego wejrzenia, jest unikatowy, pełen zieleni i życia krajobraz, poprzetykany architekturą charakterystyczną dla różnych momentów historycznych ogrodu, których tajemnice skrywa. Na odwiedzających czekają imponujące szklarnie, niespotykane gatunki roślin, a nawet pociąg, który zabiera w podróż przez tematy bliskie naturze. Miłośnicy drzew mogą wybrać się na spacer w ich koronach, po specjalnej platformie zaprojektowanej przez grupę architektoniczną Marks Barfield (tę samą, która stworzyła London Eye). A pasjonaci ilustracji mogą wziąć udział w rysowaniu zielników, które zyskują niesamowitą popularność wśród instagrammerów.
Alpejski Ogród Botaniczny w Lautaret – Francja
Zlokalizowany na wysokości 2100 m n.p.m. w Col du Lautaret w paśmie Dauphiné Alps. Alpejski Ogród Botaniczny od ponad 100 lat łączy w jednym miejscu roślinność klimatu alpejskiego z całego świata. Dzisiaj kolekcja ma ponad 2100 gatunków kwiatów, ziół i bylin, które w sezonie letnim rozkwitają feerią barw, wabiąc nie tylko roje owadów, lecz także turystów liczących na niepowtarzalne zdjęcie. Ogród powstał z inicjatywy stowarzyszenia Touring Club de France, profesora Jean-Paula Lachmanna z Uniwersytetu w Grenoble oraz okolicznego hotelarza Pana Bonnabel. Początkowo znajdował się w nieco innym miejscu, zaś po przeniesieniu zyskał spektakularny widok na lodowiec Meije.

Egzotyczny Ogród w Monako
Jeśli kochacie sukulenty, to jest to miejsce stworzone dla Was. Egzotyczny Ogród w Monako od 1933 roku specjalizuje się w kolekcjonowaniu i prezentowaniu różnorodności tych roślin. Spektrum ogrodu obejmuje sukulenty pochodzące ze Stanów Zjednoczonych, Meksyku, Ameryki Środkowej i Południowej, Bliskiego Wschodu oraz Afryki. Ze względu na bogactwo kolekcji i warunki klimatyczne – w każdej porze roku ozdobą ogrodu są różnorodne gatunki kwitnących roślin. U podnóża naturalnego, skalnego klifu, na którym jest położony ogród, znajduje się malownicza jaskinia wydrążona w skałach wapiennych, która jest dostępna dla gości ogrodu. Można do niej zejść od wejścia znajdującego się na wysokości 98 m n.p.m. do punktu znajdującego się na wysokości 40 m (oczywiście z przewodnikiem). U podłoża jaskini znajdują się niezwykle rzadkie kawerny, sięgające niemal poziomu morza.
Ogrody Claude’a Moneta w Giverny
Ogrody, które zainspirowały mistrza impresjonizmu – Claude’a Moneta, to obowiązkowy punkt w naszym zestawieniu. Kiedy Monet i jego rodzina osiedlili się w Giverny w 1883 roku, Claude najpierw posadził nieopodal domu sad i otoczył go kamiennym murem. Następnie zaprojektował malowniczy (dosłownie!) ogród pełen perspektyw, symetrii i kolorów. Teren jest podzielony na kwietniki, gdzie kępki kwiatów o różnych wysokościach tworzą iluzję przestrzeni. Drzewa owocowe lub ozdobne dominują ponad pnączami róż, wysokopiennymi malwami drapieżnikami i kolorowymi plamami prymul. Monet z fantazją mieszał najprostsze kwiaty (stokrotki i maki) z najcenniejszymi odmianami. Żartował jednocześnie, że wszystkie swoje pieniądze lokuje w ogrodzie. Po 10 latach rozpoczął budowę kompleksu wodnego, w którym – zainspirowany japońską sztuką ogrodniczą – stworzył staw, znany całemu światu z obrazu Lilie wodne. Odwiedzając ogród, warto zwrócić uwagę na fioletowe glicynie, które Monet posadził podobno własnoręcznie.

Ogród Botaniczny w Padwie – Włochy
Najstarszy ogród botaniczny, który nadal możemy podziwiać w niezmienionym miejscu. Ogród Botaniczny w Padwie powstał w XVI wieku w celu hodowli roślin uważanych za lecznicze. Niedługo po powstaniu został otoczony kamiennym murem, który miał chronić rośliny przed złodziejami. Systematycznie wzbogacany o nowe gatunki, z początkowo prostego, przeobraził się w niezwykle cenną kolekcję botaniczną, wzbogaconą o unikatową, historyczną architekturę. Będąc w Padwie, warto zagłębić się w jego tajemnicze uliczki i zgodzić z Cyceronem, który mawiał, że „człowiek potrzebuje do życia ogrodów i bibliotek”.