Za kulisami Oscarów

Luty to miesiąc, którego dużą część zwykliśmy spędzać w kinie. Po ogłoszeniu oscarowych nominacji, do czasu poznania zwycięzców w poszczególnych kategoriach, na obejrzenie najlepszych filmów pozostaje zaledwie kilka tygodni. Wśród plejady gwiazd, wyróżnień i przemówień warto także zwrócić uwagę na kilka nazwisk, dat i cyfr. Tradycja tego wyjątkowego w świecie kina wydarzenia obfituje w sporą liczbę faktów, o których najprawdopodobniej nie macie pojęcia. Ujawniamy 10 najciekawszych:
1) Po raz pierwszy w historii gala oscarowa odbyła się w formie prywatnego przyjęcia w słynnym Hollywood Roosevelt Hotel, w którym w 1929 roku wzięło udział 270 osób. Inauguracyjna transmisja w telewizji miała miejsce w 1953, dziś gala jest oglądana w ponad 200 krajach na świecie. Aktualnie odbywa się ona w budynku Dolby Theatre, który znajduje się tuż za rogiem Roosevelt Hotel.
2) W 1940 roku dziennik “LA Times” opublikował nazwiska laureatów przed oficjalną ceremonią. Bezpośrednim skutkiem wycieku informacji stało się wprowadzenie zalakowanych kopert z wynikami. Praktyka ta jest stosowana do dnia dzisiejszego.
3) Tabliczki z imionami i nazwiskami potencjalnych zwycięzców są przygotowywane zawsze z wyprzedzeniem. W 2014 roku przygotowanych zostało 215 sztuk.
4) Najmłodszą zdobywczynią Oscara jest Tatum O’Neal, która w 1993 roku otrzymała wyróżnienie za najlepszą rolę drugoplanową w filmie Papierowy Księżyc. Młodziutka aktorka miała wówczas zaledwie 10 lat.

5) Najstarszym nagrodzonym jest z kolei Christopher Plummer, również za rolę drugoplanową filmie Debiutanci.
6) Najdłuższym filmem uhonorowanym w kategorii Najlepszy Film jest Przeminęło z wiatrem, trwający 3 godziny 46 minut.
7) Rekordzistą pod względem liczby nominacji (59) i faktycznie zdobytych Oscarów (26) jest Walt Disney.
8) Kiedy mowa o „wielkich oscarowych przegranych”, do ubiegłego roku niezwykle często padało nazwisko DiCaprio. Pięciokrotnie nominowany Leonardo otrzymał jednak zasłużoną statuetkę. Mało kto zapewne wie, że na wyróżnienie wciąż liczy brytyjski aktor Peter O’Toole, który na swoim koncie ma aż 8 nominacji (!) i ani jednej statuetki.
9) Oscary zwyczajowo nie są przyznawane pośmiertnie. W całej historii nagrodami po śmierci zostali jednak uhonorowani dwaj aktorzy: Peter Finch oraz Heath Ledger. Statuetka oraz cały majątek tego drugiego zostały przekazane w ręce jego córki.
10) Co roku na galę rezerwowanych jest ok. 300 limuzyn.
Tegoroczne rozdanie Oscarów odbędzie się 26 lutego w Dolby Theatre w Los Angeles. Z niecierpliwością oczekujemy werdyktu kapituły.