Subiektywny Przewodnik Kulturalny
LUTY

Dni Australii
Czwarta edycja Dni Australii to okazja do spotkania z australijskimi filmami, kulinariami i zapierającymi dech w piersiach krajobrazami. Oprócz najnowszych produkcji z Antypodów pojawi się też przebój sprzed lat, a na ekranie będzie królować „Projektantka” z Kate Winslet w roli głównej. Miłośników wina ucieszą warsztaty sommelierskie z Wojciechem Cyranem, koncentrujące się wokół specyfiki australijskich trunków. Foodies będą mogli pod okiem Mateusza Gesslera zgłębić tajniki kuchni charakterystycznej dla kontynentu.
Dni Australii
3-5.02.2017, Kino Nowe Horyzonty, Wrocław

“Europe. What Else?”
Wystawa prac dwóch holenderskich fotografów skłania do refleksji nad kondycją Europy. W Muzeum Fotografii w Rotterdamie swoje wizje oraz refleksje zaprezentują Nico Bick oraz Otto Snoek. Bick za pomocą kadrów wnętrz parlamentów, Snoek – mieszkańców krajów europejskich. Ekspozycja jawi się jako niezwykle aktualna w obliczu ostatnich zawirowań na scenie politycznej i kulturalnej. Jej uzupełnienie będzie stanowiła kolekcja czarno-białych fotografii autorstwa klasyka, francuskiego ojca fotoreportażu. Sześć dekad historii Europy (od 1929 roku) oraz codzienne życie jej mieszkańców uchwycił nie kto inny tylko sam Henri Cartier-Bresson.
“Europe. What Else?”
27.01–7.05. Muzeum Fotografii, Rotterdam

Premiera Jackie
Jackie pozwala zajrzeć do prywatnego świata jednej z najbardziej lubianych osób publicznych – Jacqueline Bouvier Kennedy – czarująco zagranej przez Natalie Portman. To rozdzierający i intymny portret ważnej i tragicznej chwili, pokazanej oczami ikonicznej pierwszej damy. Wrzuceni do jej świata obserwujemy zabójstwo męża i następujące po nim dni – pełne zmagań o zachowanie godności, utrzymanie wizerunku i dziedzictwa pary prezydenckiej. Film jest nominowany do Oscara w czterech kategoriach, a my zaliczamy go do kategorii: must see.
3.02.2017, w kinach w całej Polsce
Wolfgang Tillmans w Tate Modern
Urodzony w Niemczech, szczególnie upodobał sobie Londyn. Czujny obserwator, uczestnik przemian kulturowych i społecznych, obdarzony niezwykłą wrażliwością oraz zdolnością łapania kadrów. Za swoje wybitne osiągnięcia jako pierwszy w historii fotograf został uhonorowany prestiżową Nagrodą Turnera. Mowa oczywiście o Wolfgangu Tillmansie, którego prace od połowy lutego będzie można oglądać w brytyjskiej galerii Tate Modern. Zdjęcia (od 2003 roku), filmy oraz instalacje utworzą współczesny portret świata. Pozycja obowiązkowa dla wszystkich śledzących dokonania współczesnych fotografów.
“Wolfgang Tillmans at Tate Modern”
15.02-11.06.2017, Tate Modern, Londyn
London Classic Car Show
Prawdziwa gratka dla miłośników motoryzacji i klasycznych samochodów. London Classic Car Show to największe tego typu wydarzenie organizowane w stolicy Wielkiej Brytanii, gdzie od kilku lat spotykają się reprezentanci domów aukcyjnych, kolekcjonerzy oraz wierni fani motoryzacji. W tym roku impreza zostanie zorganizowana po raz trzeci. Na odwiedzających będą czekały kultowe modele, samochody ikony oraz kilka wystaw tematycznych. Wyjątkowo duża część przestrzeni zostanie poświęcona marce Ferrari, gdzie można obejrzeć m.in. takie modele, jak: 275 GTB, 250 California, 250 GT SWB, Daytona, Dino, 250 Lusso, an Enzo plus i 250 GTO. Organizatorzy zapowiadają, że tegoroczna edycja przerośnie najśmielsze oczekiwania odwiedzających. Swój udział potwierdziło już ponad 200 wystawców.
London Classic Car Show
23.02-26.02.2017, ExCeL London, Londyn
Koncert Fred Frith Trio
W drugiej połowie lutego Studio Koncertowe Polskiego Radia w Warszawie odwiedzą reprezentanci światowej sceny jazzowej. Fred Firth Trio w składzie: Fred Frith – gitara, Jason Hoopes – gitara basowa i Jordan Glenn – perkusja zagrają dla polskiej publiczności 17 lutego. Choć członkowie zespołu Firtha to muzycy o pokolenie młodsi od lidera, mogą się oni poszczycić sporą liczbą nagrań i muzycznych eksperymentów. Wierni fani Fritha wiedzą, że muzyk potrafi zaskoczyć. Na koncercie z pewnością nie zabraknie improwizacji i dźwięków, których nikt nie miał jeszcze okazji usłyszeć.
Fred Frith Trio
17.02.2017, Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, Warszawa
David Hockney w Tate Modern
Londyńskie Tate Britan, paryskie Centre Pompidou i nowojorskie Metropolitan Museum of Art połączyły siły, aby stworzyć największą, podróżującą wystawę poświęconą niezwykłej twórczości Davida Hockney’a. W świecie sztuki jest to z pewnością wydarzenie roku. Nazywając wystawę „przekrojową”, warto podkreślić, że obejmuje ona prace od okresu wczesnych lat 60. z Love na czele aż po oślepiające kolorami pejzaże Yorkshire namalowane po 2000 roku. Wystawa zaczyna się w Londynie i warto dodać ją do swojego kalendarza, opatrując wykrzyknikiem!
David Hockney at Britan Tate Museum
9.02-29.05.2017, Britan Tate Museum, Londyn
Fine Dining Week
Organizowany cyklicznie Fine Dining Week jest poświęcony kulturze restauracyjnej na najwyższym poziomie. To okazja do spróbowania wyjątkowych dań w specjalnej, festiwalowej cenie w wybranych restauracjach w Warszawie oraz Krakowie. W wydarzeniu biorą udział starannie wyselekcjonowane miejsca, wielokrotnie wyróżniane między innymi przez przewodniki Michelin i Gault & Millau. Menu zostanie skomponowane przez najlepszych szefów kuchni. Szykuje się prawdziwa uczta dla zmysłów. Stolik warto zarezerwować już dziś.
20.02-28.02.2017, wybrane restauracje w Warszawie i Krakowie
Bob Dylan na papierze
Niezwykła zdolność odwracania do góry nogami problemu i ukazywania istoty rzeczy zjednała mu serca ludzi na całym świecie. Długo oczekiwany nad Wisłą wybór tekstów poetyckich kontrowersyjnego laureata Nagrody Nobla ukaże się nakładem Biura Literackiego już w połowie lutego. Przekładu kultowych, wychodzących poza gatunkowe ramy utworów podjął się dziennikarz i tłumacz Filip Łobodziński. W tomie znajdziemy 120 wyimków z twórczości Dylana, m.in.: Blowin’ in the Wind, A Hard Rain’s a-Gonna Fall czy The Times They Are a-Changin.
14.02.2017, w dobrych księgarniach w całej Polsce
Rzeźba – Tony Cragg
„Czułem się wolny, używając fragmentów plastiku, którymi zacząłem posługiwać się w 1977 roku. W tych czasach był to niemal punkowy gest, wymierzony w nabożne artefakty land artu, minimalizmu czy innych nurtów”. Tony Cragg, jeden z najbardziej znanych rzeźbiarzy na świecie, to perfekcjonista łączący różne formy na zasadzie odważnego eksperymentu. Jednocześnie cały czas konsekwentnie promuje tradycyjną definicję rzeźby. Jest uznawany za mistrza materiału. Jego prace powstają z brązu, szkła, ceramiki, żywic czy drewna, frapując organiczną formą, dynamiką i niebanalnymi tytułami. Przekrój dzieł artysty będzie można docenić na wystawie, która rozpoczyna się 3.02.2017. Tego samego dnia, o godz. 15:00, sir Tony Cragg wygłosi wykład na zaproszenie kierunku rzeźby ASP we Wrocławiu.
Tony Cragg. Rzeźba
3.02-8.05.2017, Muzeum Współczesne Wrocław
Kolejna odsłona “Subiektywnego Przewodnika Kulturalnego” 1 marca!