KRONOS QUARTET

Już niebawem, w nadchodzącym numerze “Monogram Magazine”, ukaże się artykuł o sylwetce wybitnego kompozytora Filipa Glassa, którego kompozycje wykonują między innymi – znani dziś na całym świecie – muzycy Kronos Quartet.
Pierwsze skojarzenia z zespołem przeniosą nas zapewne do początku roku 2000 roku, kiedy na ekrany kin trafił kultowy film Requeim dla snu, do którego ścieżkę dźwiękową wykonał właśnie Kronos Quartet.
Kwartet smyczkowy już od ponad 40 lat jest prowadzony przez Davida Harringtona (skrzypce) w niezmiennym składzie: John Sherba (skrzypce), Hank Dutt (altówka) i Sunny Yang (wiolonczela). Nieustannie zaskakują różnorodnością repertuaru, czerpiąc inspiracje z wielu stron świata. W jednej z recenzji, która ukazała się na łamach dziennika “Los Angeles Times”, zespół został nazwany “doskonałym antropologiem kultury”.
Muzycy mogą się już poszczycić niebagatelną liczbą ponad 850 utworów oraz 50 wydanych albumów. Wykonują zarówno utwory prekursorów muzyki współczesnej, jak i współczesnych kompozytorów. Oprócz Philipa Glassa do tej pory dla Kronos Quartet komponowali także światowej sławy artyści, m.in. John Adams, Sofija Gubajdulina, Alfred Sznitke czy polscy kompozytorzy: Henryk Mikołaj Górecki, Witold Lutosławski i Henryk Górecki. Harrington, Sherba, Dutt i Jank współpracują również z największymi gwiazdami sceny rocka i muzyki pop. Ich umiejętności docenili Paul McCartney, David Bowie, Dawe Matthews czy Bjork.
Kronos Quartet to jedyna grupa w historii, która zdobyła dwie najbardziej prestiżowe międzynarodowe nagrody przyznawane muzykom: Polar Music Prize oraz Avery Fisher Prize. Na swoim koniec mają także 11 nominacji do Nagrody Grammy, w 2004 roku otrzymali statuetkę za najlepsze wykonanie utworu muzyki kameralnej.

Artyści nieustannie eksperymentują z różnymi gatunkami muzycznymi. Dotychczas nagrywali już płyty z tangiem, muzyką jazzową czy melodiami ludowymi. Chcąc podzielić się swoim wieloletnim doświadczeniem z Kronos Quartet, powstał niedawno projekt “Fifty for the Future: The Kronos Learning Repertoire”. W ramach podjętego przedsięwzięcia ma powstać biblioteka 50 utworów, które mają posłużyć początkującym i wschodzącym kompozytorom do nauki i rozwoju umiejętności wykonywania współczesnego repertuaru. Więcej na temat można przeczytać na oficjalnej stronie internetowej zespołu.
Z ostatnią wizytą w Polsce byli pod koniec ubiegłego roku. W listopadzie wystąpili na specjalnym koncercie w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Wykonali wówczas utwory napisane specjalnie dla nich przez kompozytorów żydowskiego pochodzenia, w tym m.in. Michaela Gordona, Steve’a Reicha czy Bryce’a Dessnera. W najbliższym czasie będzie ich można usłyszeć na Kronos Festival, który rozpocznie się 2 lutego w San Francisco.