GITARA – siła, piękno i wolność

O tym, z czym jest dziś kojarzona gitara w wakacyjnym numerze “Monogram Magazine’u” pisze szerzej Marek Staniewicz. My tymczasem podpowiadamy, gdzie na świecie można niemalże dotknąć kultowych modeli.
Guitars – The Museum, zlokalizowane w centrum niewielkiego szwedzkiego miasteczka Umeå to miejsce, które powinni odwiedzić wszyscy pasjonaci gitary. To właśnie tam, w budynku z czerwonej cegły wzniesionym w 1904 roku, w którym niegdyś mieściła się szkoła, od dwóch lat znajduje się muzyczne centrum i wyjątkowe muzeum z jedną z największych na świecie kolekcji gitar. Otwarcie muzeum było bezpośrednio powiązane z inauguracją Europejskiej Stolicy Kultury, której tytuł Umeå piastowała w 2014 roku. W kolekcji muzeum przeważają gitary elektryczne z lat 50. i 60. Znajdziemy tam także mniejszą kolekcję gitar basowych, wzmacniaczy oraz innych akcesoriów związanych z przemysłem gitarowym. Zbiory były sukcesywnie gromadzone przez dwóch braci. Samuel i Michael Åhdén zajęli się kolekcjonowaniem na początku lat 70. – w dobie, kiedy o Internecie nikomu się jeszcze nie śniło, a wszelkie pilne sprawy były negocjowane drogą pocztową. Pasja i zaangażowanie braci zaowocowało zgromadzeniem naprawdę imponującego zbioru. Wśród najbardziej spektakularnych eksponatów znajdują się m.in.: Fender Broadcaster z 1950, Gibson Flying V z 1958 oraz Les Paul z 1960 roku. Łącznie w zbiorach muzeum znajduje się ponad 500 gitar. Stałej ekspozycji towarzyszą wystawy tymczasowe.
W kompleksie muzeum znajduje się także czteropiętrowy sklep muzyczny, restauracja (w której na drewnianych oraz żeliwnych talerzach szef kuchni serwuje dania inspirowane kuchnią amerykańską) oraz bar.
Drugą instytucją, dzięki której o historii, ewolucji oraz wpływie gitary na kulturę można dowiedzieć się niemalże wszystkiego, jest National Guitar Museum. Nie sposób jednak podać dokładnego miejsca, w którym można posiąść całą tę wiedzę, gdyż ekspozycja ma charakter wędrowny. Idea ekspozycji zakiełkowała w 2008 roku, nie był to jednak najlepszy moment. Ze względu na rozpoczynający się kryzys ekonomiczny wystawa wystartowała w Nowym Jorku dopiero w 2011 roku. Na wystawie oprócz kultowych modeli, są prezentowane sylwetki prekursorów oraz osób odpowiedzialnych za rozwój przemysłu gitarowego. Szczegółowo opisano technikę produkcji, sposób konstrukcji, a także kształt gitary, które bezpośrednio wpływają na brzmienie danego instrumentu. Wśród eksponatów znajdziemy Fabricatore z 1806, pierwszą sześciostrunową gitarę czy pierwszą masowo produkowaną (od 1934 roku) gitarę elektryczną (Rickenbaker Frying Pan Lap Steel Guitar) – zaprojektowaną specjalnie dla muzyków z Hawajów. Kolejne gitary to instrumenty, na których grali m.in.: Tony Iommi, Steve Vai, B.B.King czy Joe Bonamassa.
Obecnie do początków września wystawę można oglądać w Harrisburgu, w stanie Pensylwania. Pełen harmonogram – spis miejsc, w których będzie ona gościła w nadchodzących miesiącach – jest dostępny na oficjalnej stronie muzeum. Po zakończeniu objazdu, jedno z amerykańskich miast zostanie wybrane na siedzibę muzeum, w którym ekspozycja zagości już na stałe.
„Guitar: The Instrument That Rocked The World” – to oficjalne hasło wędrującej wystawy. Nie sposób z nim polemizować.
Autor: Anna Prędka