Ojczyzna golfa

Historia klubów golfowych na kontynencie europejskim sięga drugiej połowy XIX wieku. Pierwszy, o nazwie Pau Golf Club, powstał we Francji w 1856 roku. Kolejnym w Europie był belgijski Royal Antwerp, powstały w 1888 roku. W gronie najstarszych klubów golfowych z całego świata na szczególną uwagę zasługuje powstały w Szkocji The Royal and Ancient Golf Club.
Założony w 1754 roku jako stowarzyszenie golfistów z St. Andrews lokalny klub golfowy szybko uzyskał rangę jednego z najbardziej prestiżowych, a na przestrzeni lat urósł do miana legendarnego. Oficjalną nazwę uzyskał w 1834 roku, kiedy to ówczesny król Wilhelm IV Hanowerski, noszący tytuł księcia Clarence i St. Andrews, został jego patronem. Siedziba klubu stała się swoistym obiektem-ikoną, rozpoznawalnym przez golfistów na całym świecie. Budynek wygląda obecnie inaczej niż w połowie XIX wieku – na przestrzeni lat większość elewacji zostało poddanych renowacji. W związku z rosnącą liczbą członków klubu, również jego siedziba musiała ulec powiększeniu i rozbudowie. Co ciekawe, pomimo tego, że budynek klubu znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie pierwszego dołka pola Old Course, klub nie jest właścicielem żadnego z pól. Zarządzaniem polami zajmuje się organizacja charytatywna.
Powstałe w St. Andrews stowarzyszenie opracowało pierwsze podstawowe zasady gry w golfa. Sformułowane zostały wówczas reguły wymiany piłki podczas gry, a także radzenia sobie z małymi, naturalnymi przeszkodami, leżącymi w odległości nie większej niż długość kija. Wprowadzono m.in. zakaz grania piłką przeciwnika czy, jeżeli nie dotknęła ona piłki innego gracza, jej podnoszenia. Z 13 zasad utworzonych prawie trzy wieki temu 10, w jedynie nieco zmodyfikowanej formie, zachowało się do dzisiaj. Powołana w 2004 roku rada klubu sprawuje również pieczę nad jednym z najważniejszych międzynarodowych turniejów golfowych – British Open.
Szkockie St. Andrews to nie tylko ojczyzna pierwszego klubu golfowego, lecz także miasto, w którym powstało pierwsze pole golfowe. Tam również, w 1820 roku, urodził się Tom Morris, uznawany za jednego z ojców tego legendarnego sportu. Morris, po latach poświęconych osobistej karierze, w 1865 roku powrócił do swojego rodzinnego miasta, gdzie aż do emerytury dbał o odpowiednie utrzymanie oraz pielęgnację trawników i ogrodów The Royal and Ancient Club.
W ubiegłym roku zrobiło się głośno wokół potencjalnej możliwości wprowadzenia w szeregi klubu również kobiet. Decyzję zdecydowano się podjąć w drodze głosowania. W dniu głosowania klub liczył 2400 członków z całego świata i, podobnie jak w innych elitarnych klubach owej dyscypliny, byli to wyłącznie mężczyźni. Trzy czwarte z nich zareagowało pozytywnie na propozycję stworzenia możliwości członkostwa kobiet. Helen Grant, sprawująca wówczas funkcję minister sportu w Wielkiej Brytanii, wyraziła nadzieję, że za przykładem The Royal and Ancient Club pójdą inne golfowe organizacje zdominowane przez płeć męską.
Prawdziwych pasjonatów tego elitarnego sportu zainteresuje pewnie fakt, że The Royal and Ancient Golf Club jest także kustoszem unikalnej kolekcji obrazów, map, trofeów, medali, kijów i piłek. W zbiorach muzeum znajduje się około 1400 kijów golfowych, 700 piłek i ponad 1000 trofeów oraz medali. Kolekcja, starannie zbierana od 1864 roku, stanowi dziedzictwo klubu i jednocześnie doskonałe źródło wiedzy o jego historii.
autor: Anna Prędka